Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Akdeniz Halklarının Kardeşliği için bir adım daha


Konsolosumuz Valerio Giorgio himayesinde bir süredir çalıştığımız Foça Belediyesi ile İtalya’nın Ascea ilçesi arasında Kardeş Kent protokolünün imza töreninde yer almaktan onur duydum.

Foça’nın Genç Başkanı sayın Fatih Gürbüz ve çalışkan ekibini yürekten kutluyorum.

MÖ 600 yıllarında gerçekleşen Pers istilasının ardından Foça’dan Akdeniz’e açılan İyonya’lıların kurduğu kentlerden olan ASCEA (İtalya) ve Marsilya (Fransa), Palaia Phokaia (Yunanistan)ve L’Escala (İspanya) gibi önemli kentlerin oluşturduğu birlik Avrupa Konseyi ve UNESCO için önemli projeleri gerçekleştirecek. Projenin kalbi ise Foça olacak. Cilento Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Renato Di Gregorio öncülüğünde sürdürülen Via Dei Focesi (Foçalıların Yolu) projesinin Avrupa Kültür rotası programına alınması sağlanacak. Programa dahil olan Ülkeler, Kentler ve yaşayanları arasında işbirliği ile ekonomik, kültürel ve turistik gelişmeler yaşanacak.

Arkadaşım Martina Lilli ile birlikte İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği olarak destek verdiğimiz bu projenin yaşama geçmesinde bir nebzede olsa katkımız olduğu için son derece gururluyum.

Yaşasin Akdeniz! Yaşasın Ascea! Yaşasın Foça!

Murat Saraç/Foça