Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

ALTIN İŞLETMELERİ ARA VERMİYOR!

İLİÇ

İliç’teki sömürgeci düzen diğer madenlerde de işliyor. İktidarın sınırsız desteğini alan patronlar, daha fazla üretim ve kâr için ne kural tanıyor ne kanun.

İLİÇ

Fatsa’dan Elâzığ’a madenin olduğu her yerde İliç’teki sömürgeci düzen işliyor. İktidarın sınırsız desteğini alan patronlar, daha fazla üretim ve kâr için ne kural tanıyor ne kanun. Facialara kapı açan İliç sisteminin kaymağı şirketlere, ölümcül sonuçları halka, işçiye kalıyor.
Elazığ’da Polay Madencilik’in işlettiği krom madeninde göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 4 işçinin kurtarılması, maden önünde endişeyle bekleyen ailelerin yüreğine su serpti. Maden Mühendisleri Odası Temsilcisi Mehmet Rojbin Bingöl uyardı: “Taşeronlar kârlarını yükseltmek için yeterince önlem almıyor. Daha korkunç kazalarla karşılaşabiliriz.”

FATSA

FATSA’DA FAALİYET SÜRÜYOR

Ordu’nun Fatsa ve Ünye ilçeleri arasında siyanürle altın madenciliği yapan Altıntepe Madencilik’in faaliyetleri Fatsa Doğa ve Çevre Derneğinin açtığı davanın ardından durduruldu. Maden faaliyetinin durdurulduğu bölgeye giden yaşam savunucuları madenin faaliyete devam ettiğini gördü. Yaşam savunucuları, mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

ÜNYE – FATSA

AKP’DEN TBMM’DE ‘OY’ALAMA

İliç’te 9 işçinin siyanürlü pasa altında kaldığı faciaya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonuna hâlâ üye seçimi yapılmadı. Meclisin 1 Mart’ta seçim arasına gireceğine dikkat çeken EMEP, CHP, DEM Partili milletvekilleri, iktidarın oyalama tutumuna tepki gösterdi. Günler geçtikçe, bakanlar da İliç’te boy göstermeyi bıraktı.

Kaynak: BirGün