Bu Haberimizi Dinlemek için Tıklayınız...

CHP 7 ilde aday çıkarmadı! CHP hangi illerde aday göstermedi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP),14 Mayıs’ta yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Seçimleri aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edildi. İYİ Parti ile 16 ilde ortaklaşan CHP, 7 ilde aday çıkarmadı. Peki CHP hangi illerde aday göstermedi? CHP hangi illerde, kaç aday gösterdi? İşte CHP milletvekili aday listesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 28. Dönem Milletvekili Seçimleri aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. CHP’nin milletvekili aday listesinde İstanbul 1. bölge ilk sırada Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul 2. bölge ilk sırada Namık Tan, İstanbul 3. bölge ilk sırada ise Engin Altay yer aldı. CHP 7 ilde aday çıkarmadı. Peki CHP hangi illerde aday göstermedi? İşte CHP’nin aday gösterdiği ve göstermediği iller


CHP HANGİ İLLERDE ADAY GÖSTERMEDİ?

CHP, 14 Mayıs’ta yapılacak olan 28. Dönem Milletvekili Seçimleri aday listesini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti.
CHP listelerinde Saadet Partisi’ne 24, Deva Partisi’ne 25, Gelecek Partisine 19, Demortak Partiye 3 yer ayrıldı.
Ortak liste dışında İYİ Partili 6 isim CHP listesinde. Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül de Erzincan’dan aday oldu.
İYİ Parti’nin listesinde CHP ile uygulanan “fermuar” sistemi dolayısıyla Adıyaman, Bartın, Batman, Çorum, Düzce, Erzincan, Hakkari, Rize ve Van illerinde aday gösterilmedi.
CHP’nin de Gümüşhane, Bitlis, Aksaray, Yozgat, Bayburt, Muş ve Çankırı illerinde aday çıkarmamasıyla iki parti 16 ilde ortak aday belirlemiş oldu.
LİSTELERDE YER ALMAYAN İSİMLER
Levent Gök, Ünal Çeviköz, Mehmet Bekeroğlu, İbrahim Kaboğlu, Ali Haydar Hakverdi, Aykut Erdoğdu ve Muharrem Erkek’in listelerde yer almadığı görüldü.
CHP’den yapılan açıklamada ise “Mehmet Bekaroğlu, Levent Gök, Akif Hamzaçebi ve Cihangir İslam’ın da aralarında bulunduğu 27. Dönem milletvekillerimizden bazıları, yeni dönem için aday gösterilememiştir.” ifadeleri yer aldı.
Öte yandan açıklamada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni dönemde kendilerinin bilgi ve deneyimlerinden, devlet yönetiminin farklı kademelerinde faydalanacağı aktarıldı.