Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Sendika ve Örgütlenme

Haklarını korumak ancak örgütlenme ile mümkündür. Doğru dürüst örgütlenme olmadığından, en düşük emekli maaşı bile emeklinin hiçbir derdine derman olmaz. Gıdasınımı alsın kirasınımı versin emekli, Avrupalı emekliler gibi ülkelermi gezsinler?
Gerçekten bir devleti yönetenlerin utanması gereken iki ana konu, gençliği işsiz bırakarak ve emeklisini mağdur ederek yöneticilik yaptıklarını sanmaları. Bugünkü koşullarda emeklilerin sendikalaşmaması yada kurulan sendikaların iktidara eyvallah demesiyle, şimdiye kadar gelinen en kötü gelir noktasına gelmiştir.
Bu şekildeki uygulamalara son verilmesi için, emeklilerin daha onurlu bir yaşamı hakettiklerinden dolayı, onurlu yaşayacakları konuma gelmeleri için örgütlenmeleri elzemdir. Bu örgütlenme siyaset üzeri olmalıdır. Yaklaşık 15 milyon emeklisi olan bu ülkede siyaseti istedikleri gibi güçe sahiptirler. Yeterki bilinçli örgütlenme ile hareket etme kabiliyetlerine sahip olmaları şarttır.
Sonuç olarak ; bilinçli emekli birliği kurulmalı. Ülkenin ve kendilerinin gelişimine katkıda bulunacak şekilde hareket etmeleri zorunluluk arz etmektedir. Seçimlere bir ay gibi süre kalmışken birazda olsa duyarlılık göstererek oy vermeleri ve kahvelerdeki oyuncakları olan, kağıt, okey ve tavla gibi oyuncaklarından uzak durmaları elzemdir. Yazacak o kadar sorun icin çözüm mümkün, fakat sizleri uzun yazarak sıkmak istemiyorum. Saygılarımla

PROF. DR. Yaşar Kemal Yıldız