Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

 

EVRİM KARAKOZ’DAN SORU ÖNERGESİ

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Evrim Karakoz, “Geçtiğimiz günlerde TMO tarafından açıklanan hububat alım fiyatlarının üreticiyi memnun etmediğini, bu şartlar altında üreticinin fazla dayanamayacak” dedi ve konuyu meclis gündemine taşıdı. Karakoz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

TMO’nun verdiği randevu gününe kadar ürününü sağlıklı koşullarda depolayamayan ve ürün kaybı yaşaması kuvvetle muhtemel olan üreticilerin mağduriyetlerini gidermek için yapmış olduğunuz herhangi bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

TMO günlük buğday alımını neden 400 ton ile sınırlandırmıştır? Bu sınırlamanın amacı TMO’nun buğday alacak parasının olmamasından mı kaynaklıdır? Yoksa üreticinin buğdayını siyasal iktidara yakın piyasa tekellerine daha ucuza satması için planlanmış bilinçli bir politika mıdır?

Yüksek girdi maliyetleri karşısında alım fiyatlarının düşüklüğü ve ödemelerin geç yapılmasına tahammülü kalmayan üreticinin TMO’ya buğday vermek istememesini ve buğdayını emanet olarak TARİŞ’e ait depolarda tutmasını nasıl yorumlayacaksınız? Bu durum sizleri hiç rahatsız etmiyor mu?

1 ton buğday maliyetinin 6 bin lira civarında olduğu biliniyorken tarla kiralamış olan icarcı üretici; nakliye, indirme, boşaltma parası ve stopaj maliyeti de ortaya çıkınca ürettiği buğdaydan nasıl kâr edecek? Tüm bunlara rağmen TMO tarafından 30-35 gün bazen 40 gün sonra para ödeniyor olmasını hakkaniyetli ve adaletli buluyor musunuz? Çiftçinin parası neden TMO’ya ürün teslim edilir edilmez sonra ki 5 iş günü içinde ödenmiyor?

Sadece Aydın geneli olmak üzere, 2022 yılında hangi ilçelerde kaç dekarlık alanda, kaç üretici, kaç ton buğday üretmiştir? Ve üretilen buğdayın ne kadarını TMO almıştır? Ya da kaç cesaretli üretici, TMO’ya buğdayını vermiştir? TMO’ya buğday vermeyen üreticilerin neden TMO’ya ürün vermedikleri konusunda bakanlığınız tarafından yapılmış herhangi bir araştırma çalışmamız var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

Kaynak: Cumhuriyet İzmir