Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

17

Haziran

Dünya Çevre Haftası İzmir’de bir dizi etkinlikle kutlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Dünya Çevre Haftası’nı farklı bölgelerde düzenlediği atölye ve etkinliklerle kutladı. Hafta boyunca denizlerin önemine ve kirlilik tehdidine dikkat çekildi.

İzmir’de Dünya Çevre Haftası kentin birçok bölgesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
5 Haziran’da Fuar Kültür Park’ta, Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi tarafından stant açılarak ilkokul düzeyindeki çocuklara yönelik Mavi Bayrak temalı ‘’Evimiz Deniz’’ atölye çalışması yapıldı. Atölyede deniz canlıları hakkında bilgilendirmeler yapılarak, katılımcı çocuklara şapka ve Mavi Bayrak’ı çocuklara anlatmak için tasarlanan “Can Plajda” kitapçıkları verildi. Mavi Bayrak çalışmalarına ilişkin interaktif bir eğitim uygulandı.

Mordoğan’da kıyı ve dip temizliği
Bu sene ilk kez Mavi Bayrak almaya hak kazanan Karaburun – Mordoğan Kocakum Plajı’nda 8 Haziran’da İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karaburun Belediyesi ortaklığında, masal evi öğrencileri ve vatandaşların katılımı ile kıyı temizliği, İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan AKS dalış ekiplerinin desteğiyle dip temizliği yapıldı. Etkinlik kapsamında Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi tarafından çevre bilincini ve farkındalığını arttırmak amacıyla atıkların doğada kaybolma süreleri vurgulandı. 9 Haziran’da Menderes Belediyesi tarafından düzenlenen ‘’Mavi Bayrak Yerel Töreni’ ve TÜRÇEV tarafından yürütülen “Plajına Sahip Çık” projesi Özdere Gençlik Parkı kıyı şeridinde yapıldı. Etkinlikler kapsamında Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi projeye katılan çocuklara Tshirt, şapka ve Mavi Bayrak’ı çocuklara anlatmak için tasarlanan “Can Plajda” kitapçıkları dağıttı.

Konak’ta kıyı temizliği
9 Haziran’da, Deniz Koruma Şube Müdürlüğü tarafından kıyı temizliği etkinliği düzenlendi.  Konak İskelesi’nden başlayan temizlik çalışması kıyıdan, kepçeler eşliğinde Pasaport İskelesi’ne kadar devam etti. 10-11 Haziran tarihlerinde Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde düzenlenen Pako Fest’te, Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi tarafından  “Evimiz Deniz” atölye çalışması yapıldı.  Atölyede deniz canlıları hakkında bilgilendirmeler yapıldı,

Çizim Atöylesi
13 Haziran tarihinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Balıkçılar Meydanı’nda, Cittaslow Metropol çalışmaları kapsamındaki “Sakin Mahalleler”den yönlendirilen öğrencilere, Deniz Koruma Şube Müdürlüğü tarafından deniz kirliliği ile mücadele, Mavi Bayrak ve deniz canlıları ile ilgili bilgilendirme ve çizim atölyesi yapıldı.