Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

NEW YORK’TA BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRDILAR

İzmir Atatürk Lisesi’nin İzmirliler’de önemli bir yeri var. Birçok bilim insanı, siyasetçi ve Sanatçının Lisans eğitimi öncesi İAL olması avantaj olarak görüldüğü bir gerçek. İAL mezunları Denekleriyle bir çok etkinliğe imza atarak, seslerini duyurdukları gibi, mezun oldukları okullarıyla da bağlarını koparmıyor.

Geçtiğimiz günelerde New York Başkonsolosluğunun daveti üzerine 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında, İAL ve mezunları Derneği Türk yürüyüşüne katılarak, şanlı bayrağımızı New York sokaklarında dalgalandırmışlardır.

Etkinlik kapsamında yurt dışında yaşayan mezunlarla buluşulup, güç birliği oluşturularak destek alınmış.

Etkinlikler kapsamında New York Türkevi’nde 14 Mayıs 1919’da ilk direniş kararını alan ve bir bildiri yayınlayan öğrenci, öğretmen ve mezunlarını anlatan “Kurtuluş Ateşini Yakanlar” belgeselinin gösterimi yapılmış, 1950 Mezunu Atatürk araştırmacısı mümtaz insan Hanri Benazus’un koleksiyonundan oluşan bir Atatürk Fotoğrafları sergisi açılmış ve 2001 mezunu tanınmış sanatçı Onur Özsu’nun sunduğu bir konser gerçekleştirilmiştir. ABD ve New York’ta yaşayan Türk toplumu için simgesel değeri çok yüksek olan Bayrak çekme töreni (Flag Rising) ve Türk Günü Yürüyüşüne (Turkish March Day) katılım gösterilmiştir.