Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

KAHRAMANMARAŞ PAZARCIKTA NELER OLUYOR?

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi Hasankoca Cemevinde kurulan depremzede ihtiyaç merkezinin, Kaymakamlık ve Kolluk Kuvvetleri tarafından dağıtım yapmasının engellenmesi üzerine, Alevi Bektaşi Federasyonu Basın açıklaması yayınladı.

BASINA VE KAMUOYUNA

Maraş’ın Pazarcık ilçesinin Hasankoca Cemevinde, depremzedeler için dayanışma amaçlı kurulan yardım toplama ve dağıtma merkezine kaymakamlık ve kolluk kuvvetleri tarafından müdahale edilmesi ve demokratik kitle örgütleri eliyle yürütülen insani yardım amaçlı bir faaliyetinin engellenmesi, yardımlara el konulması kabul edilemez bir tutumtur.

Hele ki halkın güvenerek ve gönül rızalığı ile gönderdiği yardımların dağıtılması faaliyetinin başına kaymakam tarafından görevlendirme yapması bir Kayyum anlayışıdır.

Ülkemizde ciddi yıkım ve tramvaya neden olan büyük deprem felaketi sonrası sadece yurt içi değil, yurt dışında yaşayanların da ciddi bir hassasiyet göstererek maddi manevi dayanışma örneği sergilemeleri hem önemli hem de mağdurlara umut olması açısından çok değerlidir.

Yurtdışından bizzat Alevi kurumlarına ve şubelerine ulaştırılarak bu kurumlar aracılığıyla dağıtılması istenen yardım tırlarına el konulması ve AFAD merkezlerine yönlendirilmesi, Demokratik Kitle Örgütlerinin ve Siyasi Partilerin tamamen insani, acil ve yaşamsal yardımları halkınıza ulaştırma çabasına yönelik her türlü müdahaleyi asla kabul etmiyor ve kınıyoruz.

Devletin ulaşamadığı bölgelerde hayati öneme sahip yardımlaşma ve dayanışmanın önemi ve aciliyeti göz ardı edilerek bu merkezlere müdahale edilmesi ve kayyım atanması yardımlaşma iradesine müdahaledir. İnsan hakkı ihlalidir ve suçtur.

Halkın dayanışma maneviyatını sekteye uğratan bu tip uygulamalardan biran önce vazgeçilmesi ve depremzedeler ile bu sancılı süreçte dayanışmanın acıları hafifletmek adına engellenmemesini talep ediyoruz.

Devleti asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Hükümete ve devlete, enerjisini ve gücünü, insani yardımların dağıtılmasını engellemede değil, halkımızın en acil sorunlarının çözümü için kullanmasını öneriyoruz.
Unutulmasın ki; dayanışma yaşatır.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ
DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ