Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.


İçişleri Bakanlığı, Nilüfer Belediyesi’ne LGBTİ için inceleme başlattığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin basında yer alması, kamuoyuna yansıması üzerine bakanlığımızca, Nilüfer Belediyesi’nde araştırma, ön inceleme başlatılmıştır” denildi.

Açıklama yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, belediyenin LGBTİ bireylere yönelik özel bir merkezi olmadığını belirterek, “Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Nilüfer Gençlik Evi’nde gençlere yönelik ‘Toplumsal Cinsiyet Atölyesi’ organize etmiştir” dedi.

Hedef gösterme üzerine dün Nilüfer Gençlik Meclisine 8-10 kişilik bir grubun geldiğini söyleyen Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, “Burada ders çalışan gençler tehdit edildi. Bu grup hakkında suç duyurusunda bulunduk. Aynı şekilde sosyal medya üzerinden tehdit ve yorumlar aldıklarını” söyledi.
Yapılan açıklamada, “Türkiye’deki her bir yurttaşın kişilik ve kendi olarak yaşama haklarına yöneltilmiş olan bu saldırıyı ve bu ayrımcı düşünceyi kınıyoruz. Nilüfer Gençlik Meclisi olarak gençliğin haklarını ve hak mücadelelerini her zaman savunduk ve savunmaya da devam edeceğiz. Toplumda eşitsizlik; en sık rastladığımız sorunlardan biridir ve bu eşitsizliklere karşı gençleri bilgilendirmek ve güçlendirmek, inisiyatif aldığımız konulardan biridir.

Nilüfer Gençlik Meclisi ayrıca barınma, iklim, eğitim, gençlik politikası, aktif yurttaşlık gibi gençleri ilgilendiren pek çok konuda çalışmaktadır. Toplumsal Cinsiyet atölyesi sivil toplumda önemli yeri olan, gençlerin kapasite arttırma, bilgilendirilme ve güçlendirilme çalışmalarında önemli bir rol oynayan temel bir atölyedir.

Uzun süredir düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ve toplumsal cinsiyet eşitliği, mücadele yöntemleri ve kadın hakları gibi konuları ele aldığımız Toplumsal Cinsiyet atölyemizi, ayrımcı düşüncenin saldırısı ve bu saldırıdan ortaya çıkan güvenlik sorunları nedeniyle erteliyor olmaktan üzüntü duyuyoruz” denildi.