Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

SAĞLIK VE EĞİTİM KAR AMAÇLI YAPILAMAZ

Bir ülkede nasıl askeriye kâr amaçlı yapılamaz, ülke menfaati öncelikliyse, bu iki kurumda görevini ülke menfaati halk yararına yapılmalıdır.
Bir toplumun gelişmişliğinin ölçüsü sağlik ve eğitimindeki standartların yüksek olmasıyla belirlenir.
Sağlıkta eğitimde kaliteli altyapı ve elemanlarla güçlü olur. Özelleştirme ile sağlık ve eğitim hizmeti kar amaçlı olduğundan, her türlü illegalite ve sorumsuzluk gözlemlenir.

Yetişmiş doktorlara daha iyi koşullar sağlayan avrupa ve benzeri ülkelere kaçırarak ve öğretmen atamalarında ögretmenin kalitesine değil de siyasi iktidara yakınlık esas alınarak atamalar yapılınca, o an yandaş yüceltilmiş olabilir fakat ülkenin dinamikleri ile oynandığı için, belirli bir süre sonra ülkenin gelişmişliğinin düşüşüne neden olunurki bu her yönden , kalitenin düşmesi ile sonuçlanır.

Ülkede gelişmişlik istiyorsan uzun sureli ve kaliteli eğitime önem vereceksin. Aynı şekilde Tıp dünyası içinde benzer cümleleri kurabiliriz. Bilim ve teknolojiye önem vermiyen toplumlar kötü yönetimlere mahkumdurlar

Sonuç olarak; bilimsel ve çağdaş Tıp hizmetleri ve Eğitimin model alınacağı o kadar çok ülke varki, safsata imamlarla her yeri batırmayalım. Tek amaç insanlarımızın müreffeh hayat sürmeleri merkezli hizmetler sunulsun.
Saygılarımla

Prof. Dr. Yaşar Kemal Yıldız