Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

AYVALIKTA NELER OLUYOR?

AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı, Türkiyenin en büyük plajlarından birisi olan sarımsaklı plajının rant hesaplarına kurban edildiği iddiası Ayvalık Tabiat Platformundan geldi. Çevre duyarlılığımız gereği, Ayvalık Tabiat Platformunun yapmış olduğu açıklama ve görselleri yayınlarımızdan yansıtıyoruz.

AYVALIK ÇEVRE PLATFORMU AÇIKLAMASI :

HALKA DEĞİL, RANTA HİZMET
Ayvalık’ın gözbebeği, dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajı’nda yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. 2021 yılında 3. Derece SİT alanı ilan edilip, aldatmacayla kısmen imara açılan plajda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri, homurtular saçarak çalışıyor. Kapalı kapılar ardında, halka danışılmadan alınan kararlar, tam da seçim öncesinde uygulamaya geçiriliyor.

Bundan yıllar önce Sarımsaklı Sahili’nde, kamu kurumlarına ait kamplar kapatılırken gerekçe olarak plajın halkın kullanımına açılacağı söylenmişti. Oysa Ayvalıklılar zamanla bu plajlarda şezlong-şemsiye işgalinin yaşandığına ve Büyükşehir Belediyesi’nin buna göz yumduğuna tanık oldu. Duş, tuvalet, kabin gibi en temel gereksinimlerinin giderilmesini bekleyen insanlar zamanla bir havlu serecek yer bulamamaya başladı. Kavgalar, huzursuzluklar yaşandı.

Şimdi aynı alanda güya halkın kullanımı için bisiklet yolları, yürüyüş yolları, konser alanları vs. yapılıyor. Doğanın yasalarıyla oynanarak her yıl lodos fırtınalarında sular altında kalan bölgelere tesisler kuruluyor. İleride birilerine peşkeş çekilmesi muhtemel rant alanlarının, kafelerin, devasa otoparkların temeli atılıyor. Halka ait kumsalda, halka rağmen projeler yürütülüyor. Endemik bitkilerin yetiştiği alanlar kamyonların tekerlekleri altında eziliyor.

Bu projenin geleceği belli. Kıyı alanlarını kuralsızca tahrip eden Belediyenin halkın çıkarlarını değil, rantı hesapladığı aşikâr. Gerçekleştirilecek yapılaşmanın yaratacağı görsel kirliliğin ve yoğun hareketliliğin, gürültünün yanında, denize, kumsala, doğaya vereceği zararlar ortada. Projeyle kamu yararının değil, rantın ön plana alındığı bir gerçek.
Ayvalık Tabiat Platformu olarak halka rağmen, halka danışılmadan yürütülen bu tür işgallerin karşısındayız. Dünya çapında bir değer olan mavi bayraklı plajımızın üzerinde oynanan oyunlara son verilmesini istiyoruz. Sadece bugün için değil, gelecek kuşaklar adına da kumsalımızın doğal yapısına dokunulmamasını bekliyoruz.

BAŞKA SARIMSAKLI YOK…AYVALIK TABİAT PLATFORMU