Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

 

EL ELE DİMDİK YARINLARA YÜRÜYELİM DOSTLAR

2022 yılının bu son gününden, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılınada ulaşacağımız 2023 yılına, herşey çok güzel olacak modunda bakamıyorum.

2023 yılında bizi bekleyen bir önemli seçim var, hemde öylesine önemli bir seçimki, tüm umutların bağlandığı üzerine düğüm üstüne düğüm atıldığı bir seçim.
2023 yılına öylesine çok umut yüklemişizki, taşıyabilecekmi bilemem ama en azından yapılması gerekenleri tahmin edebiliyorum.
Hani şu hep içimizdeki gurur ateşini her haykırışımızda körükleyen o ünlü marşımız varya, 90 yıldır üzerine bu kadar etkili marş yazamadığımız onuncu yıl marşı, denendi ama onuncu yıl marşı kadar etki yaratamadı. Ellinci yıl marşı desem kim hatırlayacak? Yazımda amacım marşlara takılmak değil, hep aklımın bir köşesini ısıran bir bölüm var o marşta, demir ağlarla ördük, iyide o demir ağlarda asıl işlevi görecek tren vagon makinist onlar neden gözden kaçtı?
O günlerden bu günlere Cumhuriyet treni kaç kere raydan çıkarılmak istendi, kaç kere raydan çıktı, hatırlayan varmı? Sonra bir elbirliğiyle hooop tren raylarda, o hasarlı haliyle ağır aksak yola koyulur. 2023 yılı’da öylesine önemli, öylesine zor bir yıldır.
Hep beraber el birliğiyle o raydan çıkan trenimizi raylara yeniden oturtmak için mücadele vereceğimiz bir yıl, tabi bunun içinde nasıl bir güç birliğine ihtiyaç olduğunu anlatmama gerek yok sanırım.

Kinyas Kartal ne demişti son nefesini verirken hatırlayan varmı? Ermenistandan gelip, 59 köy kurup, Van’a yerleşen o Rus subayı Kinyas Kartal’ı hatırlayan varmı? Menderesle girdiği derin pazarlık sonucu kapatılan köy enstütüleri, işte o gün bu gündür bizim tren hep raydan çıkar oldu.

2023 öyle laylaylom yılı değil, öyle balolar yemekler gezmeler yılı değil, 2023 yılı büyük mücadele yılıdır. Trenimizi bir daha raydan çıkmayacak şekilde raylara oturtma yılıdır, güç birliği yılıdır, umut yılıdır.
Trenimizi düştüğü o çukurdan çıkarıp, raylara yerleştirdik diyelim. Gaflete düşüp boşlukta kalmamak gerek, işte o zaman o düşmanlar yeni planlarla senin dişinle tırnağınla raylarına oturttuğun treni gene raydan çıkarmak için her yolu deneyeceklerdir.

Yıl mücadele yılıdır, haksızlığa hukuksuzluğa, talana sömürüye, baskıya zulme, inanç özgürlüğüne vurulan darbeye karşı mücadele yılıdır. 2023 yılı umutlarımızı taşıdığımız motorlarımızı maviliklere süreceğimiz Özgürlüğe adım yılıdır.
Aman vermez zalim, zalim kan sever, zalim mazlum düşmanıdır hak halk düşmanıdır.
2023 yılı yeniden başlama yılıdır, zor bir yıldır, el ele dimdik yarınlara yürüyelim dostlar.

Ekrem Örsoğlu yazdı