Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

UNUTULMAYANLAR

VELİ YALÇIN DÜZENLEMESİYLE UNUTULMAYANLAR

Bedrettin Cömert

27 Eylül 1940 tarihinde Samsun’da doğan Bedrettin Cömert, Roma Üniversitesi’ndeki İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitende aldığı “estetik doktoru” tezinin ardından 1972’de Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde Sanat Tarihi doktoru öğretim görevlisi oldu. Burada “Giotto ve San Francesco Geleneği” konusundaki tezi ile ikinci kez doktora tezini verdi.
Bedrettin Cömert, Yansıma, gelecek, Varlık, Yeni Ufuklar, Soyut ve Yeni Ortam gibi 1960 ve 1970’li yıllarda dönemin önemli edebiyat dergilerine yazı ve şiirleriyle katkıda bulundu. İlerleyen yıllarda eleştiri çalışmalarıyla adını duyurdu.
Porf. Sir Ernest Hans Gombrich’in ünlü kitabı “Sanatın Öyküsü” nün çevirisiyle 1977 Türk Dil Kurumu (TDK) Çeviri Ödülü kazandı. 1979 yılında Kültür Bakanlığı Felsefe Dizisi’nde Coroce’nin Estetiği kitabı dışında Mitoloji ve İkonografi, Giotto’nun Sanatı, Estetik, Kadın ve Kertenkele gibi çeviri kitapları ve dergilerde estetik üzerine makaleleri yayınlanmıştır. Ayrıca yakın arkadaşı şair Hasan Hüseyin Korkmazgil, öldürülmesinden sonra şiirlerini “Kalmasın Ellerim Sizlerden Uzak” ve bazı yazılarının yer aldığı “Eleştiriye Beş Kala” kitaplarında topladı.

Öğretim üyesi olduğu Hacettepe Üniversitesi “Bedrettin Cömert’e Armağan” yayınını 1980 yılında yayınladı.

Bedrettin Cömert, 11 Temmuz 1978 tarihinde, Ankara Gaziosmanpaşa’daki evinde çıkıp arabasıyla giderken iki kişi tarafından çapraz ateş sonucu öldürüldü. “Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanlığını üstlenmiş olan Cömert, kısa bir süre önce Hacettepe Üniversitesi’nde çıkan olayları araştıran komisyonun başkanlığı üstlenmişti. Bu nedenle de ölüm tehditleri alıyordu.

Bedrettin Cömert’in ölüm emrini Dönemin Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun verdiğini ve cinayeti işleyenlerin Rıfat Yıldırım ve Üzeyir Bayraklı olduğunu İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş’e söyleyen kişi dönemin Avrupa Ülkücü Türk Dernekleri Başkanı Lokman Kondakçı’dır. Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi cinayete azmettirici olarak Abdullah çatlı hakkında tutuklama kararı çıkartmıştır.

Toplumcu sanat anlayışını benimseyen Bedrettin Cömert’in öldürülmesinden 45 yıl geçmiş olmasına rağmen, insanca bir yaşam ve dünya için çalıştı.

İnsanca bir yaşam için yaşamını kaybedenlerden Bedrettin Cömert ve diğerleri unutulmasın diye…

İnsanlık düşmanlarına inat, umudumuz ve direncimiz devam ediyor…

VELİ YALÇIN