Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

BEŞİKTAŞ -GALATASARAY

Derby maçında kazanan taraf Beşiktaş oldu.

Son 7 maçtır yenilmeyen Beşiktaş kendi seyirci ve sahası ile son haftaların ve ligin lideri Galatasarayı konuk etti.

Bu tür derby maçlarda genellikle sinirlerine hakim olan ve usta oyuncuların oyuna katkısıyla oyun kazanılır.

Maçın ilk  dakikalarından itibaren oyuna iyi başlayan Galatasaray oyunun hakimiydi.

Galatasaray’ın attığı ilk golde
20.dk sağdan rashika yerden pası verdi İkardi golü attı.

20. dk. da Rashika nın sağ kanattan getirdiği ve terden sert ortasına defans oyuncusundan önce hareketlenip, tek vuruşla Galtasarayı 1-0 öne geçirdi.

Bir türlü anlam veremediğim bir şekilde Galatasaray defansa çekildi, sanki maçı bitirmiş gibiydi.

Aslında maçın 90. dk. olduğunu bir ara unutmuş gibiydi, buda Beşiktaşın işine geldi. Beşiktaş baskısını burda  gittikçe arttırdı, büyük baskı kuran Beşiktaş, 30. dk. Cenk Tosunla altı pastan kafa ile golü kaçırdı. Bu Cenk Tosun gibi  bir golcünün kötü bir vuruşuydu.

35. dk. sol taraftan atılan kornerden Romain Saiss iyi yükselip kafa ile golü attı. Burada Galatasaray defansının oyuncu paylaşımını iyi yapamadığı görüldü, İlk devre 1-1 bitti.

İkinci devre Beşiktaş oyuna iyi başaladı. 52. dk. sağdan gelen ortaya Aboubakar kafa ile vurdu ve topu auta attı. aynı oyuncu 55. dk. bu sefer topu ağlar yerine Musleraya teslim etti.

Baskıları sürdüren Beşiktaş Galatasaraya üstünlük kurdu.

58. dk. Oliveira Musleradan aldığı topla defanstan çıkarken, Ahmetoviçin baskısıyla topu kazandı, yerden bir vuruşla Beşiktaşı 2-1 öne geçirdi.

İyi oynayan Beşiktaş kontrataktan 90 +3 te suskun golcü Abuobakar sahneye çıktı. Sağdan getirdiği topu çaprazdan tavana vurmasıda ustalık isteyen bir vuruşla Beşiktaşın 3. golüne imzasını attı.

Maçın başında attığı gol Galatasarayı galip getirecek diye bir kural yok,  geriye yaslanırsan golleri yersin, kural budur. Birde Cenk Tosun ve Abuobakar gününde olsaydı Beşiktaş fark yapardı.

Oynayan kazandı, Beşiktaşı kutlarız, maçın 90. dk. olduğunuda unutmamak lazım.

Erdem ÖZKAYIMOĞLU