Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

BAKIŞ AÇISI; KONUMUZ ENFLASYON

Enflasyon bugün ki konumuz. Zira ciddi bir kafa karışıklığı yaşıyoruz. TÜİK tarafından açıklanan, Haziran sonu itibariyle enflasyon, bir önceki aya göre % 1,64 oranında artmış. Bir önceki yılın Aralık ayına göre ise % 24,73 bir önce ki yılın aynı ayına göre de % 71,60 artmış.

E tabi artış böyle açıklanınca, memura, işçiye, emekliye de bu oranlar dikkate alınarak zam yapılıyor. İktidara göre bu ücretli kesim enflasyona ezdirilmiyor.

Şimdi gelelim bizlere hiç inandırıcı gelmeyen ve de çarşı pazar ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bu enflasyon nasıl oluyor da böyle gerçekten uzak olabiliyor.


2024 yılında TÜFE’de 81 ilin tamamı ve 227 ilçe kapsamında, 28 bin 852 iş yeri ve 5 bin 246 konuttan (kira) 406 madde, 913 madde çeşidi için her ay yaklaşık 608 bin 594 fiyat derlenecek. Diyor TÜİK. Malum bu sayılar ve enflasyon sepetinde ki ürünler her yıl Aralık ayında güncellenir.

Siz merak edip araştırdığınızda veya sorduğunuz da ise açıklanan enflasyona esas sepette yer alan ürünlerin listesine de, TÜİK tarafından güya tespit edilen fiyatlara da ulaşamıyorsunuz. Sır gibi saklanıyor.

Oplus_0

Nihayet bu listede yer alan ürün kalemlerinden bazıları ve TÜİK ‘e göre Haziran 2024 fiyatları, bir gazeteci tarafından elde edildi ve açıklandı.

 

Şimdi sıkı durun.
Dana eti 433 TL.
Süt 28 TL.
Beyaz Peynir 147 TL.
Yumurta 2.50 TL.
Zeytin yağı 113 TL.
Kira 5644 TL.
Uzman Doktor
Muayene ücreti 33.69 TL
Taksi ücreti 75 TL.
Öğrenci yurt ücreti 450 TL.

Bu listeyi görünce şoke olmamak mümkün değil. Zira hiç biri piyasa gerçeği ile örtüşmüyor. Siz nerede 5644 TL kira ile ev tutabilirsiniz? Siz nereden 147 TL. ye Peynir alabilirsiniz? Siz hangi doktora 33.69 TL ücret ile muayene olabilirsiniz ?
Öğrenciler 450 TL ücretle hangi yurtta kalabilir ?

Kısaca bazı örnekler bize, TÜİK istatistiklerinin gerçekten çok uzak verilerle hayatımızı tiye aldığını net ortaya koyuyor. Günün sonunda memura, işçiye, emekliye bu gerçek dışı veriler oranında zam yapılıyor. Yani inançlı olduklarını düşündüğüm zevat bu haksız ve temelsiz uygulamalarla çok büyük bir vebal altına giriyor. Yazık çok yazık. Sefalet kaçınılmaz oluyorsa işte bu yüzden oluyor.