Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

HABER BU SABAH GELDİ

Dünyayı panikleten haber saat 05.34’te gazetelere gönderildi… Avrupa üzerinden gelecek Türkiye’yi de vuracak. Tarih bile belli

Kurak bir kış geçiren dünya ülkelerini yaz aylarında daha zor günler bekliyor. Avrupa’da mayıs ayından itibaren çok yüksek sıcaklıkların etkili olması bekleniyor. Türkiye’de de mayıs ayının başlarından itibaren Avrupa’dan gelen sıcak havaların etkili olacağı ifade ediliyor. Yani önümüzdeki yaz, sıcaklık anlamında hayli zor günler geçireceğiz.

Kış boyunca yağış almayan dünya ülkeleri kurak günler geçirmeye hazırlanıyor. Sıcak günlerin kapıda olduğu bugünlerde uzmanlarda açıklamalarına devam ediyor.

TÜRKİYE’DE DE ETKİLİ OLACAK

Yapılan açıklamalara göre mayıs ayında Avrupa’da çok yüksek sıcaklıklar etkili olacak. Avrupa’dan gelen söz konusu sıcak hava dalgasının yine mayıs ayında Türkiye’yi de etkisi altına alacağı ifade edildi.
Sıcaklık ve kuraklık anlamında zor günler yaşayacak olan dünya ülkeleri için uzmanlar uyarılarına her gün bir yenisini ekliyor.
Sıcaklık ve kuraklık anlamında zor günler yaşayacak olan dünya ülkeleri için uzmanlar uyarılarına her gün bir yenisini ekliyor.
El Niño’nun özellikle güçlü olacağı tahmin edildiğinden, bu yaz bunaltıcı hava riski artıyor. İngiliz Hava Durumu Hizmetleri’nden Jim Dale şunları söyledi: “Bu aşırı sıcaklığın gerçekleşmesi için elimizde olması gereken şey iklim değişikliği” ifadelerini kullandı.
Meydana gelen yüksek basınç sistemi sayesinde bir sıcak hava dalgasının devreye girmesiyle önümüzdeki hafta Barselona ve Fransa’nın güneyinde de daha kavurucu sıcaklar bekleniyor.