Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

26
Nisan

İzmir ile Bremen arasında eğitimde örnek işbirliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bremen ile 27 yıllık kardeş kent ilişkisini Öğretmen İşbirliği projesiyle büyütüyor. Projenin imza töreninde konuşan Başkan Soyer, “Proje ile şehrin kadınları, çocukları birbirine yaklaşacak. Bu çalışmayla barışı da demokrasiyi de geleceğe taşıyacağız” dedi.

İzmir’in 1996 yılından beri kardeş kenti olan Bremen ile Öğretmenler İşbirliği projesi imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde Egemenlik Evi’nde düzenlenen imza törenine Bremen-İzmir Kardeş Şehirleri Teşvik Derneği üyesi proje koordinatörü Andreas Heinrichs, Bornova BİLSEM Okulu öğretmeni proje sorumlusu Sibel Konca, proje heyeti ile Türk ve Alman öğretmenler katıldı. Bremen-İzmir  Öğretmen İşbirliği projesiyle iki şehirdeki okullar ile Türk ve Alman öğretmenler arasında iletişim ve işbirliği sağlanacak. Ayrıca İzmir ve Bremen’deki okullar arasında yeni ortaklıklar kurulması, öğretmenler arasında yeni proje fikirleri oluşturulması için altyapı oluşturulacak.

Projeyle barışı da demokrasiyi de geleceğe taşıyacağız
İmza töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, “Bremen ile geçmişe dayanan ve uzun süredir devam eden kardeşlik ilişkilerimiz var. Yaptığımız anlaşma kardeşlik ilişkilerimizin ve uzun yıllar süren dostluğumuzun ayaklarının yere sağlam bastığının bir kanıtı. İlişkilerimiz daha da ileriye gidecek. Bu daha başlangıç. İmzaladığımız işbirliği çok kıymetli ve bu işbirliğinin üzerine çok şey inşa edilebilir. Biz üzerimize düşen her görevi üstlenmeye hazırız.  Bremen ile İzmir arasında Öğretmen İşbirliği Projesi ile şehrin kadınları, çocukları birbirine yaklaşacak, yeni damarlar, yeni kanallar oluşacak. Çok kıymetli bir çalışma. Bu çalışmayla barışı da demokrasiyi de geleceğe taşıyacağız” dedi.

Deprem bölgesine 3 bin 300 Euro’luk bağış
Bremen Belediye Başkanı Dr. Andreas Bovenschulte’un selamlarını getirdiğini ifade eden Bremen-İzmir Kardeş Şehirleri Teşvik Derneği üyesi proje koordinatörü Andreas Heinrichs ise “Dostluğumuzun böyle güzel bir projeyle taçlanması bizi çok mutlu etti. Hep birlikte yıllarca uzun bir yol yürüyeceğiz” dedi.
Heinrichs, Başkan Soyer’e Bremen ile İzmir arasında kardeş kent temalarında çekilen hatıra fotoğraflarının albümünü verdi. Ayrıca imza töreninde Die Sparkasse Bremen Derneği aralarında topladıkları 3 bin 300 Euro’yu deprem bölgesinde kullanılması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladı. Bağışlarından dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Tunç Soyer ise paranın deprem bölgesinde kurulan 200 konteyner kentin teçhizatında kullanacağını açıkladı.

Projede 16 okul 32 öğretmen var
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Bremen-İzmir Öğretmen İşbirliği Projesi’nin temeli 25. yıl kardeş kent kutlamaları için Bremen’in İzmir’i ziyareti sırasında atıldı. Projede Bremen ve İzmir’den 16 okul ile 32 öğretmen yer alıyor.