Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

BİR BAŞKA SENFONİ

Bir başka bayram yaşadı Kuşadası, şekli şemali şöyle bir kenarda bırakıp, içimden bir türkü patlatmak geldi, ilk aklıma gelen’de Mahzuni’nin Susuz Urfa Susuz Maraş türküsü oldu. Dizeler öylesine güzel bir biri ardına sıralanmışki, ince ince bir kar yağar Fakirlerin üzerine sözcükleriyle başlayıp, Adam mı ölür toprak verince, borç ödeyince, kendin bilince nolur nolur gardaş nolur sözcükleriyle bitinceye kadar neler anlatmamışki!

Gazetem de dahil tüm basın üç sütuna manşetten vermiş Kuşadasına gelen ziyaretçi sayısını, ikimilyon kişi Kuşadasını ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı. Yıllardır Kuşadasında yaşıyorum az çok bilirim Ahı da Ahmet’i de, yenilenmiş altyapısıyla misafirler ağırlandı diyor haberde, bu alt yapı kapsamına su giriyor mu?

120.000 İkametli nüfusu olan Kuşadası ödeneklerini de bu nüfusa göre aldığına göre, ekipleri araç gereç ve bütçeleri de ona göre hazırlanmışsa nasıl oluyor da ikimilyon misafiri çoook iyi bir şekilde ağırlayabildik?

Aydem sokak aydınlatma çalışmaları henüz tamamlanamadığı için delik deşik yollar, karanlık sokaklar. Sarıçay Barajı bitmediği için, derin kuyu pompalarının yetersiz kaldığı, Karaova Soğucak mahallelerinde tankerlerle su taşıma seferberliği başlatıldığından haberiniz varmı?

Yetersiz denetimle alım satımlar kiralar fiyatlar diken dikene, fırınların önünde ekmek kuyrukları, Karayollarının hizmet anlayışına bırakılmış milli parka kadar uzanan yolda trafik çilesi, sahillerde restorant’a dönüştürülen vagon kafelerin şezlong işgalinden denize gir, girecek yer bulursan.

Sahiller adeta sarhoş ağırlama yerine dönmüş, her türlü kepazelik diz boyu, asayiş berkemal öyle mi? Marketler sanki saldırıya uğramış gibi, raflar anında boşalıyor. Çöpler günde 3 sefer alınsada anında doluyor. Sıcakla gelen çöp kokusu, akşamdan başlayan sivrisinek saldırıları. Sivrisinek derken aklıma geldi, her akşam cazırtıyla geçen o ilaçlama araçları ne sıkıyor ki, sinekler azalacağına çoğalıyor. Bayramın ikinci gününde görev başı yapan inşaatlar, sabahın köründe başlayan amansız keser, hilti, matkap sesleri.

Bayram’da İkimilyon ziyaretçiyi Kuşadasında ağırladık, ne kurban nede fakir fukaraya dağıtılan kurban hayırı gördük. Mangal başında pişirilen, rakıyla götürülen etler facebook sayfalarında yer alırken bir tebessüm kaldı dudaklarda.

Kuşadası’nda ağırladık misafirlerimizi, susuz kalsakta, çöpten sineğe, yoldan trafiğe derdini çeksekte yenilenen altyapımız kokulu denizimizle ağırladık misafirlerimizi, artık  seçimlerde oylarıyla Kuşadasında tercihlerini belirler bizde seyreyleriz.

Erdoğan SAYİTOĞLU