Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Dağ Fare Doğurdu, Ama Dağ Bizim Dağımız

Türk kültüründe atasözleri ve deyimler önemli bir yere sahiptir. İşte bu sözlerden birisi de “Dağ fare doğurdu” sözüdür.

Önemli gibi görünen şeylerden önemsiz bir sonuç çıkması durumunda söylenir. Umutla beklenen önemli bir olayın önemsiz çıkması üzerinden bu deyim değerlendirilir. bu durum yaşanan bir hayal kırıklığı şeklinde ifade edilir.

Son günlerde moda olan sözlerden birini daha yazalım, “Hayaller Paris gerçekler bizim köy”.

Bugün seçimlere yönelik olarak partilerin listelerinin teslim edilmesini son günü. Geçtiğimiz günlerde ilk olarak listesini teslim eden MHP’den sonra bugün CHP listesi açıklandı. Aydın CHP’de ilk üç sıranın mevcut milletvekillerinden oluşması bizce malumun ilanı olsada seçmen tarafından pek hoş karşılanmadı.

AYDIN CHP ADAYLARI

  1. BÜLENT TEZCAN
  2. SÜLEYMAN BÜLBÜL
  3. HÜSEYİN YILDIZ
  4. EVRİM KARAKOZ
  5. NİLÜFER ÜNÜVAR
  6. GAMZE YOLCU METİN
  7. ZİYA YILMAZ
  8. NEBAHAT OSKAY ÜRÜN

CHP demokratik olması ile tanınan, demokrasi adına önemli işler yapan bir parti olmasına rağmen milletvekilleri aday listesinin ön seçimle değil, merkez yoklaması ile hazırlanması onun yapısına uygun olmadı. Gönül isterdi ki ön seçim çok önceden ilan edilmiş olsun, bu süreçte çok sayıda aday adayı sahaya inerek çalışsın ve böylelikle sağlıklı bir liste oluşsun. Ayrıca çok sayıda aday adayının sahada çalışması ile partili seçmenler iyi şekilde konsolide edilmiş olsun. Ama olmadı, dağ fare doğurdu, değişen şartlara uyum sağlayabilecek, yeniliğe açık yeni milletvekilleri başka bahara kaldı.

Sonuç olarak dağ fare doğurmuş olsa da dağ bizim dağımız. İçinde bulunduğumuz kritik süreç bizi mantıklı olmaya ve buna göre soğukkanlı olarak davranmaya itiyor. 21 yıldan beri süregelen antidemokratik ortamdan kurtulup yeniden parlamenter sisteme geçiş İçin tüm kırgınlıklarımızı bir yana bırakıp çalışmamız gerekir. Listeye giren girmeyen, beklediği olan olmayan, demokratik bir ülkede yaşamak isteyen herkesin tüm gücüyle seçimleri kazanmak için çalışması gerekmektedir.

AKP listelerine baktığımızda onların bu seçimlere ne kadar önem verdiği listelerdeki milletvekili adaylarından çok net görünüyor. Uzun yıllardan beridir ellerinde tuttukları iktidarı kaybetme korkusu ülke çapında böyle bir liste oluşmasını sağladı. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal durum göz önüne alındığında Akp’nin bu seçimi alması mucizelere kalmış görünüyor. Bu şartlar altında Millet İttifakı bileşenlerinin, doğal olarak CHP’nin tüm gücüyle seçime asılması gerekiyor. Kırgınlıkları, kızgınlıkları, her türlü sıkıntıyı bir kenara bırakıp çalışmamız gerekir. Özellikle aday tanıtım toplantısına bile katılmayan Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız’ın kendilerini affettirmek için çok daha fazla enerji harcaması gerekir. Yoksa bu seçmen olanları asla affetmez. Bizden söylemesi.

“Politikada olmak, futbol antrenörlüğü gibidir. Oyunu anlayacak kadar akıllı, ciddiyetine inanacak kadar da budala olmak gerekir.” (Eugene Mc Carthy)

Hüseyin Asar