Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

İbrahim Gürdal; “Efeler için Kimse Heveslenmesin”

HÜSEYİN ASAR 

Efeler Belediyesi Başkan adayı olmak için Büyükşehir Belediyesi’nde ki görevinden istifa eden İbrahim Gürdal geçtiğimiz günlerde aday adaylığı başvurusunu Efeler İlçe Başkanı Süha Bayırlıya teslim etmişti.


2009 yılından bu yana Aydın Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde değişik görevlerde görev yapan İbrahim Gürdal hem örgüt tarafından, hem de Halk tarafından tanınan bir kişi olarak seçimi kazanmasının zor olmayacağını, bu amaçla bu yola çıktığını anlatmak için sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.
Efeler Belediye Başkanı aday adayı İbrahim Gürdal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda:
“Aday adaylığı başvurumuzu yaptık. Bu yarıştan kim çıkarsa çıksın Efeler CHP’nin olacaktır. Kimse heveslenmesin” diyerek kendi iddiasını ortaya koymuş oldu. Bu paylaşımı ile kendi aday olmasa bile CHP’nin kazanacağına emin olması beklenen bir davranış olarak takdir toplamış oldu.
Peki, İbrahim Gürdal neden bu kadar iddialı konuşuyor?
Geçtiğimiz günlerde ORC Araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Efeler Belediyesi başkan adayı olarak konuşulan isimler üzerinden yaptığı anketin sonuçları açıklanmıştı.
Ankette Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Özlem Çerçioğlu ve Efeler Belediye Başkanlığı için İbrahim Gürdal en yüksek oyu almıştı. Bu sonuçlar İbrahim Gürdal’ın halkta karşılığı olduğunu ve iddiasının sağlam temellere dayandığını gösteriyor.
Olaya farklı bir pencereden bakalım.
Seçim sürecinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, yaptığı bir konuşmada kendisine yöneltilen, “Partisinin bürokrat adayı var mı” sorusuna, “Büyükşehir bürokratları aday gösterilmeyecek. Bürokratlarımızın görevleri var” diyerek cevaplamıştı. Efeler’e aday olmak için Büyükşehir Belediyesi’ndeki Çevre ve Koruma Daire Başkanlığı görevinden istifa eden İbrahim Gürdal’ın ve diğer bürokratların bu sebepten dolayı aday gösterilmeyeceği düşünülüyordu. Ancak daha sonra yaptığı bir konuşmada, “Anketlerden kim önde çıkarsa elinden tutar birlikte hareket edeceğiz”demişti. Yani bürokratlara üstü örtülü yeşil ışık yakmıştı. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görevli bir çok bürokrat ülkemizin değişik noktalarında benzer şekilde aday adayı oldu.
Efeler ilçesinde seçimin zor olacağı herkes tarafından bilinirken, gerek yerel yönetim tecrübesi ve gerekse halkta olan karşılığı nedeniyle İbrahim Gürdal avantajlı olduğu görünüyor. Burada yapılması gereken, aday adayının ismi önemli olmadan seçimi kimin kazanabileceği sorusu üzerinde durulmalı ve buna göre karar verilmelidir. Artık seçimler eskisi gibi kolay değil, ne Efeler’de, ne de başka bir ilçede halkta karşılığı olmayan adayların ortaya atılması, devşirme adaylarla yola çıkılmaması doğru olmayacaktır. Özlem Çerçioğlu seçimi kazanmak istiyorsa bu yazdıklarımızı dikkate almalıdır. Bizden söylemesi.
“Cümleler doğrudur sen doğru isen doğruluk bulunmaz sen eğri isen.” (Yunus Emre)

HÜSEYİN ASAR