Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

KIZILAY ÇADIR SATIYOR

BİR GAZETECİLİK BAŞARISINA İMZA ATAN MURAT AĞIRELİ KUTLUYOR, HABERİN TAMAMINI YAYINLIYORUZ

Türkiye’de 40 binden fazla insanın ölümüne neden olan depremlerin ardından Kızılay eleştirilerin hedefi oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında durduğu kurum hakkında gündeme bomba gibi düşecek gerçekler ortaya çıktı. Buna göre; Kızılay, depremin üçüncü gününde AHBAP’a 46 milyon TL’lik çadır satışı yaptı. AHBAB tarafından bu sabah saatlerinde yapılan açıklama da Cumhuriyet’in gündeme bomba gibi düşen haberini doğruladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kızılay’a yönelik eleştirilere sert bir şekilde tepki verdi.
Ancak gerçek öfke ile örtülemiyor. Türk toplumunun hafızasında ve tarihinde Kızılay kişilerden bağımsız çok önemli bir yer kaplar. Her afet durumunda gözler ilk Kızılay’ı arıyor. Yaşanan son deprem felaketinde de gözler Kızılay’ı aradı ancak ne mümkün.
Depremin ilk saatlerinde İstanbul’dan Antep Nurdağı ve Kahramanmaraş’a giden biri olarak diğer kurumlar gibi Kızılay da ne yazık ki yoktu.

 Biliyorsunuz, yardım kuruluşu hüviyetinden sıyrılıp holding olan Kızılay’ın çadır ve konteyner üretim tesisleri var.
Bunu araştırırken bazı bilgiler öğrendim.
İddiaya göre Kızılay, depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 milyon TL tutarında çadır satışı gerçekleştirmiş. Ayrıca elindeki stokları ve gönderilecek yardımları da cemaat, tarikat vakıf ve derneklerine yönlendirdiği ileri sürüldü.

 “Olamaz” dedim. “İnsanlar canı ile uğraşırken, sırf bugünler için yardım ettiğimiz kurum ticaret yapmamıştır, böylesi bir zamanda elindeki stoğu başkalarına kullandırmamıştır” dedim.
Kızılay yetkililerini aradım şu soruları sordum…

.Kızılay 6 Şubat tarihinde ne kadar çadıra sahipti?

.Kaç çadır dağıttı?

.Ahbap adlı kuruluşa çadır sattı mı?

.Satış miktarı kaç adet ve tutar nedir?

.Başka kurumlara çadır satışı gerçekleşti mi?

.Kızılay hangi vakıf ve derneklere erzak yardımı yaptı? Miktarı ne kadardır?

.Kızılay çadır fabrikasında ve konteyner fabrikasında kaç adet stok vardı? Bu stoklar nerelere dağıtıldı?

Üretiminin devamını sağlamak için de ham madde bedelini kabul etmiştir.
Kızılay afet sahasında beslenme ihtiyacına destek olmak için çaba gösteren tüm kurum, kuruluş ve gönüllü örgütlenmelere kuru gıda desteğinde ve lojistik katkısında bulunmaktadır. Bu TAMP’ın Kızılay’a yüklediği bir görevdir. Kızılay afetzedelerin beslenme ihtiyacını bu yapılardan oluşturduğu “Beslenme Platformu” ile birlikte karşılamaktadır. Devletimiz de bunu teşvik etmektedir.
Kızılay’ın afet öncesi elinde bulunan tüm barınma stokları AFAD koordinasyonu ile afet bölgesinde dağıtılmıştır.”
Yani özet olarak duyduklarım doğruymuş. Özetle stokta 40 bin çadır vardı. Sağdan soldan 14 bin daha geldi. Toplam 54 bin çadırı AFAD’a verdiler. Ancak üretim tesisinden de AHBAP’a 46 milyon TL çadır satışı gerçekleştirildi.
Vakıf ve dernek görünümündeki tüm kuruluşlara da elindeki stoğu kullandırmış.
Bu yardım kuruluşları tüm ihtiyacı Kızılay’dan AFAD’dan alıyor duyarlı halktan da yardım yapıyoruz diyerek para topluyorlar.
Denetleyecek kurum var mı? Ben hiç sanmıyorum.
Deprem bölgesinde halen çadır eksiği var ve yaşanan durum bu!

MURAR AĞIREL