Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

KADIKÖY DE PROTESTO

Kızılay’ın Kadıköy Şubesi Önünde Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Tip’lilere Polis Müdahale Etti, Çok Sayıda Gözaltı Var

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Kızılay’ın AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL’ye çadır satmasını Kızılay’ın Kadıköy şubesi önünde protesto etmek istedi. Protestoya izin vermeyen polis, TİP İstanbul İl Başkanlığı’nı abluka altına aldı. Polis, TİP milletvekillerinin bina önünde açıklama yapmasına da izin vermedi. Çok sayıda TİP üyesi gözaltına alındı.

TİP, Kızılay’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde AHBAP Derneği’ne 46 milyon TL karşılığında 2 bin 50 çadır sattığının ortaya çıkmasının ardından bu akşam Kızılay’ın Kadıköy şubesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklamasına izin vermeyen polis, TİP İstanbul İl Başkanlığı’nı abluka altına aldı. TİP, çok sayıda MYK ve PM üyesi, il ve ilçe yöneticisi ile gönüllülerin gözaltına alındığını duyurdu.
TİP İstanbul İl Başkanlığı’nda abluka sürerken Hatay Milletvekili Barış Atay ve İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın bina önünde yapmak istediği açıklamaya da polis müdahale etti.
TİP, il başkanlığı binası abluka altına alınırken ve polis TİP milletvekillerinin açıklamasına müdahale ederken çekilen görüntüleri sosyal medya hesabında yayınladı.

“50 BİN KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ DEPREMDE BU KADAR POLİS YOK”

Atay, polis müdahalesine tepki göstererek, “Bu kadar polis Antakya’da yok. 50 bin kişinin öldüğü depremde bu kadar polis yok. Biz, bu dayanışma eylemine devam edeceğiz. Bu enkazın altından kalkamayacak hükümet. Bu kadar” dedi.