Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

ÇYDD İLGİNÇ GENEL KURUL

DİVAN HEYETİ AÇIK OY KULLANARAK GENEL KURULA ŞAİBE DÜŞÜRDÜ

Kuşadası Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 156 üyesinden 39 üyenin katılımıyla, deprem felaketinin yaşandığı bu acılı günlerde genel kurul yaptı.

ÇYDD tarafından genel kurulun basına ve izleyicilere kapalı yapılacağının duyurulması üzerine, gözlerden uzak kendi içerisinde, Kamuya açık bir derneğin yapısına uymayan bir genel kurul yapması şaşkınlık ve ilgiyle karşılanırken, birçok soru işaretlerini de akıllara getirdi.

Gündem gereği divan heyetine Şefik Sözen, Melek Sevinç ve Hülya Dilek seçilmiş olup, 2021, 2022 bütçesi okunarak kabul edilmiş olup, lehte ve alehte konuşma alan olmamıştır.

ÇYDD Başkanı Çilen Karakuş’un aday olmadığı genel kurulda, Kurulun blok listeyle yapılması talep edilmesi üzerine, bir gurup divana verdikleri imzalı dilekçeyle seçimin Çarşaf listeyle yapılması talep edilmiştir.

Oylama sonucu tarafsız olması gereken divan heyeti, tarafsızlığını bozarak açık oy kullanmıştır. Çarşaf listeyle seçime gidilmesini isteyenlerin verdiği 18 imzalı dilekçe divan heyeti tarafından yok sayılarak, 15 kişinin açık oyu ile blok listeyle seçime gidilmesini kabul ederek tarafsızlığını yitirmiştir.

Tarafsız olması gereken Divan heyeti,  açık oy kullanarak taraf olduğunu açıkça belirterek, yapılan seçimin şaibeye düşmesine sebep olmuştur.

Divan heyetinin taraflı davranmasına tepki gösteren üyeler, genel kurulun adil şartlarda yapılmadığını, divan heyetinin açık oy kullanarak üyeleri etkilediğini, Divanın tarafsızlığını yitirdiğini belirterek salonu terk etmişlerdir.

ÇYDD gibi ulvi bir görev üstlenen derneğin genel kurulunun şaibeli geçmesi, dernek üyelerinde kuşku yaratmış olup, böyle bir yönetime güvenmediklerini açıkça belirtmişlerdir.

Önceki yönetimde ÇYDD’de yaptığı birçok etkinlikle emek vermiş, Spor birimi sorumlusu Bağdagül Şimşek ve eski yönetim kurulu üyesi Fatma Bayhan Şengül’ün liste dışı kalmasının, eski Başkan Çilen Karakuş’un aday olmaması ÇYDD de neler oluyor? Sorusunu akla getiriyor.

Birçok yardım ve bağış alan ÇYDD Belediyeye ayit Kent Konseyi Binasında faaliyetlerini sürdürürken, birçok bağışçıyla desteklenen Kuşadısının önemli derneği, Ülkemizin deprem faciasıyla uğraştığı, birçok üyenin gerek moral yoksunluğu, gerekse kayıplarının acısında olduğu bir kısmınında deprem bölgesinde görevli olduğu bu zamanda, genel kurulu iki ay erteleme imkanı varken apar topar, gözlerden uzak, izleyicisiz, basına kapalı genel kurul yapılması da üyeler arasında güvensizlik yaratmıştır.

ERGUN OK HABERİ/KUŞADASI