Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Cahil Olmak Ne Güzel


Her şeyi bilen ama hiç birşeyden haberi olmayan birisi olmak, nasıl bir duygudur anlamak çok zor.

Onlarda bilmiyor bilmediklerini, bildikleri az bir menfaate geleceklerini satmaya eğilimli varlıklar olmaları, Hemde bunlar her dönemde her dinde bolca görülmüş yapılardır. Tek hesapları menfaatleri için çok güzel üç maymunları oynamalarıdır, konuştukları zaman her şeyi biliyor havalarında fakat sonuçta boş tenekenin durumu gibi, ses çıkaran varlıklardır fakat anlamsız seslerdir. Bu hastalıklı varlıklardan kurtulmanın tek yolu, kaliteli ve sorgulayan eğitimdir.

Bunlar o kadar yüzsüz kitledirki, seni, senin ne olduğunun önemi yoktur onlar için, onlar bilir, onlar karar verir, onlar yargılar ve her yönden yıllar sürecek telafisi olmayan sonuçları oluşturur.

Sonuç olarak; dünyadaki uygulamaları basit, japonlar lise mezunu olmayanlara oy kullandırtmıyor, ingiltere amerika japonya Finlandiya gibi, gelişmiş ülkelerde uygulanan sorgulayıcı ve yargılayıcı eğitim modelinin hakkıyla uygulanmasıyla, cahillere prim vermiyorlar hatta biraz geçmişe gidip, köy enstitüleri modelleriyle eğitim süreçlerinin uygulanması en iyi çözümlerdendir.
Saygılarımla

Prof. Dr. Yaşar Kemal YILDIZ