Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

 

YAZAR MESUT KARA HAYATINI KAYBETTİ

Yönetmen ve Sinema Yazarı Mesut Kara Kuşadası’nda hayatını kaybetti
1961 yılında İstanbul’da doğan Mesut Kara, 15 yılı aşkın zamandır sinema yazarlığı yapıyordu. Kara, reklam alanında sanat yönetmeni olarak çalıştı, televizyonlara sinema programları yaptı.
Uzun zamandır Kuşadası’nda yaşamını sürdüren Mesut Kara, Metin yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı Erkan Yücel Belgeseli’nin yanı sıra; “Artizler Kahvesi”, “Yeşilçam’da Unutulmayan Yüzler”, “Pendikli Yıllar ve Sinemasal Anılar”, “Sinema ve 12 Eylül” ve “Yeşilçam Hatırası” adlı yayınlanmış 5 kitap çalışması var.

Henüz yayınlanmamış kitap çalışmaları bulunan Mesut Kara, Altı yıl önce başlayan Kuşadası Yazarları Şenliği ile, Kuşadası Yazarlar Platformu kurucu üyeliğinin yanı sıra İbramaki Sanat Galerisinde çok sayıda çalışmaya imza attı.
Birçok dergide yazarlık ve editörlük yapan Kara, Show TV’de yayınlanan “CineShow” adlı sinema programının metin yazarlığı ve danışmanlığını yaptı, Kanal 6’da yayınlanan “Hayalet Mektebi” adlı sinema programını hazırlayıp sundu. Mesut Kara, Klaros Yayınları’nda 22 kitaplık “Sinema Kitaplığı” serisinin editörlüğünü de üstlendi.
Mesut Kara’nın, ağırlıkla Yeşilçam’a dair sinema yazıları Kasım 2012’den bu yana Evrensel gazetesinde yayımlanıyordu.
63 yaşında aramızdan ayrılan Mesut Kara’nın cenazesi 16 Nisan 2024 Salı Günü Kuşadası’nda toprağa verilecek.