Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Aydın CHP’de Kadın Aday; Nilüfer Ünüvar

Kadın ve erkeğin eşit olduğu dünyada nedense kadınlar zayıf gösterilerek eşitlikten tam olarak yararlanma olanağı bulamamıştır. Tarih kadınların ikinci sınıf kabul edildiği, nüfus sayımlarında sayılmadığı dönemlere tanıklık etmiştir.
Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Atatürk önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti kısa sürede kadınlara gerekli olan hakları vererek onların erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu çok sayıdaki Avrupa devletinden önce göstermiştir. Atatürk tarafından gerçekleştirilen devrimler, uygulamaya sokulan hukuk kuralları kadınlara haklarını teslim etmiş, seçme ve seçilme hakkı ile taçlandırmıştır.
Ancak, belirtmeliyiz ki 1920 yılında oluşan ilk meclis ile beraber günümüze kadar halk tarafından seçilen vekillerimiz içinde kadın sayısı istenilen düzeye hiç bir zaman ulaşamamıştır. Bu nedenle Cumhuriyeti kuran parti olan CHP’de uzun yıllardır %25 olarak uygulanan kadın kotası 2012 yılında %33’e yükseltilmiştir. Böylelikle kadınların mecliste temsil oranı istenilen oranda olmasa da biraz yükselme eğilimine girmiştir.
CHP bu konuya Tüzükte cinsiyet kotası adı altında 61. Maddede yer vermiştir.
“26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay’da kabul edilen maddeye göre:
” Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların saptanmasında, Parti Meclisi seçiminde, il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların saptanmasında, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde otuz üç (33) cinsiyet kotası uygulanır.”
Bu madde CHP’nin demokratik ve eşitlikçi kimliğini tam olarak yansıtmasa da Kadınlar için olumlu bir yaklaşımdır. 2002 ve 2007 seçimlerinde parlamenter olan Özlem Çerçioğlu’ndan sonra Aydın’da kadın parlamenter seçilememiştir. O seçimlerden sonraki tüm seçimlerde aday adayı olan Nilüfer Ünüvar bu kez parlamentoya giren kadın olmayı beklemektedir.
Nilüfer Ünüvar, 1961 Samsun doğumlu. 1983 yılında İstanbul Cerrahpaşa Optisyenlik mezunu. Ayrıca Anadolu Üniversitesi işletme mezunu. Uzun yıllardır Efeler İlçesinde Optisyenlik mesleğini icra ediyor. Aydın Optisyenler ve Gözlükçüler Odası’nın Kurucu Üyesi ve halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürüyor. Başta Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olmak üzere sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapmakta.
Nilüfer Ünüvar, 2002 yılından beri gönül verdiği CHP’de İlçe ve İl Kadın Kolları, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olmak üzere sürekli aktif rol oynayan bir kadın profili çizmekte. 2011, 2015, 2018 ve 2023 seçimlerinde Aydın Milli aday adayı oldu. Hiç bir zaman partisine küsmeyen, partisinin kendisine verdiği görevleri her zaman başarı ile yerine getiren iyi bir partili olarak göze çarpıyor. Yirmi yıldan fazla süredir hizmet ettiği partiden Milletvekili olarak hizmetini Ankaraya taşımak istiyor.
Nilüfer Ünüvar neden aday olduğunu sorduğumuzda;
“Mustafa Kemal Atatürk yaptığı devrimlerle 100 yıl önce bütün dünyaya örnek olan kadın kitleleri yaratmıştı. Günümüzde şeriat ve yobaz grupların desteklenmesi ile  kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz olaylarındaki artış tehlikeli boyutlara ulaştı. İstanbul sözleşmesinin yeniden yürürlüğe konması kadın ve çocukların haklarının kanunlarla güvenceye alınması, yurtların ve cemaatlerin kontrol altında tutulması, kısaca bize emanet edilen bu cumhuriyette eşit hak ve özgürlüklerle geleceğimizin güvencesi için adayım.”
Kadınlar bizim herşeyimizdir. Kendisine çıktığı yolda başarılar dileriz.
“Başkalarının yolunda yürüyenler, ayak izi bırakamazlar.” (S.L.Braundon)

Hüseyin Asar