Bu Haberimizi Dinlemek için Tıklayınız...

Atay’ın İstifası ve Tarihin Tekerrürü

HÜSEYİN ASAR 

2019 seçimlerinden önce Aydınpost olarak CHP Adayı Fatih Atay ile seçim konusunda bir saatten fazla süren canlı yayın yapmıştık. Yayın sonrası Sayın Duran Teke öğretmenimiz ile yayını değerlendirmiş, Fatih Atay ile Özlem Çerçioğlu arasındaki uyumlu çalışmanın en fazla bir yıl süreceğini konuşmuştuk. Haklı çıktık.

O seçim çalışmaları döneminde Fatih Atay partisinden istifa eden, ailesini belediyede çalıştıran önceki Başkan Mesut Özakcan için neler söylemişti neler. Özakcan istifa ettikten bir gün sonra, “Eğri olanlar gidecek doğru olanlar kalacak” demişti. O gün Söke’de yaptığı konuşmanın linklerini aşağıya bırakıyoruz. Merak eden okur.

Şimdi geldiğimiz noktaya bakalım. Kendisi de istifa etti, kendisi de akrabalarına belediyede iş verdi. Kendisi hakkında da çıkar sağladığı yönünde çeşitli iddialar var. Tarih tekerrür ediyormuş demek. Artık kim eğri, kim doğru, karar sizin.

Gelelim delege seçiminde Eski CHP İlçe Başkanına söylediklerine. Mahalle delege seçimlerinde ortam biraz gerginleşince Fatih Atay kendisinin ev sahibi olduğunu, CHP’ye kendisi kadar kimsenin hizmet etmediğini falan söylemişti. Geldiğimiz nokta, ev sahibi evi terk etti. Atalarımız doğru söylemiş, “Büyük lokma ye, büyük söz söyleme” diye.

Gelelim istifasını açıkladığı basın açıklamasına.

Nedense önce ailesinden bahsetti. SODEP, SHP ve CHP’de örgüt yöneticiliği, CHP’de Milletvekilliği ve belediye başkanlığı yaptığını söyleyerek sözlerine başlayan Fatih Atay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sitem ederek konuşmasını sürdürdü. Başkanlık yaptığı sürece yaptığı tüm hizmetleri sıralayıp, Efeler Belediyesi olarak yaptıkları hizmetlerin görmezden gelindiğini ve açılışlara başta Kılıçdaroğlu olmak üzere kimselerin gelmediğini söyledi. Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun Söke’de yaptığı konuşmada Özlem Çerçioğlu’nun Büyükşehir adaylığının parti tüzüğüne aykırı bir biçimde açıklandığını savundu.

Fatih Atay, Aydın teşkilatının Özlem Çerçioğlu liderliğinde kendisine karşı tavır aldığını Kılıçdaroğlu’nun son ziyaretinde kendisine bilgi verilmediğini, Kuşadası’nda düzenlenen yemeğe çağrılmadığını iddia etti.

Toplantıda, “İşte partinin geldiği durum” diyerek Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştiren Fatih Atay, Özlem Çerçioğlu’nu başarılarından dolayı diğer başkanlara örnek gösteren Kemal Kılıçdaroğlu’na sitem ederek Başkan Çerçioğlu’nun hakkında bir çok dava açıldığını madde madde belirtti. Buna karşılık kendisi hakkında açılan tek dava olan jeotermal davasının kendisi için bir madalya olduğunu ifade eden Atay, partililerin Efeler Belediyesi açılışlarına Özlem Çerçioğlu’ndan korktukları için katılamadıklarını söyledi.

Aydın’da CHP değil, Özlem Çerçioğlu Partisi olduğunu savunan Fatih Atay, partisinden istifa ettiğini söyleyerek yola bağımsız olarak devam edeceğini ifade etti. Artık önümüzdeki süreçte ne yapacağını göreceğiz. Ortalarda dolaşan senaryoların hangisi olacak, merakla bekliyoruz.

CHP, 100 yıllık bir partidir. İstifa edenler olur, gidenleri yeri dolar. Şimdiye kadar kimler geldi, kimler geçti bu partiden. Kimse vazgeçilmez değildir ama, kendini vazgeçilmez gören çok olur. Zamanı geldiğinde ise öyle olmadığını anlarlar. Fatih Atay hangi partiden, hangi belediyeye aday olacağını kısa zamanda öğreniriz.

Kılıçlar çekildi ve çok sert bir seçim dönemi göreceğiz. Eldeki belgeler ve dosyalar yakında açılıp saçılırsa şaşırmayalım. Ancak gerçek olan şu, bu seçim başta Özlem Çerçioğlu olmak üzere hiç bir parti ve aday için kolay olmayacak. Daha önce yazmıştık yine yazıyoruz, bizden söylemesi.

“Kendine hayran olanlara, kimse hayran olmaz.” (Konfüçyüs)

Hüseyin ASAR