Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

SÖKE’NİN TARİHİ EFES SİNEMASI RAHMİ DİLLİGİL 

Söke’de çayüstü dükkanlarının yıkımının ardından ilçenin tarihi yapılarından biri olan Efes Sineması ve Efes Oteli’nin bulunduğu binanın
1950’li yılların sonunda inşa edilen, içinde birden fazla fonksiyon içeren ve döneminin en modern binalarından biri olma özelliğini taşıyan, Efes Sineması ve Oteli binası;
Söke Belediyesi’nin yeniden gündeminde. son olarak binanın sinema bölümü 2009 yılında Söke Belediyesi tarafından sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere kiralanmış anlatılanlara göre.
Otel bölümü de bir süre faaliyette olan binanın, Sinema bölümü daha sonra hiç kullanılmamış. O sıralarda Söke Belediye Başkanı Süleyman bey , binayı kültür merkezine dönüştürülmesi planlanan tarihi bina için 2015 yılında alınan kamulaştırma kararının, gerçekleşebilmesi çalışmalarını hızlandırmış deniyor.

Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran; “Söke Belediye Meclisi olarak 2015 yılında kamulaştırma kararı almıştık. Girişimlerimiz devam ediyor, mal sahipleriyle bir toplantı yaptık. Özellikle çayüstü dükkanlar yıkılınca binanın ihtişamı ortaya çıktı. Bu binanın korunması gereği ve Söke’ye güzel bir kültür merkezi kazandırılması yönünde çalışmalarımıza hız verdik. Diye beyanat vermiş vermesine de; sonuç alamamış Bir türlü !
Türkiye’de benzer tipte iki binanın olduğundan söz ediliyor. Bu binayı korumak, kollamak, kültür merkezi olması yıllara yayılıyor
“Sinemayı 1950’lerin sonunda Söke’nin ağalarından Ömer Faruk Özbaş yaptırmış. O dönemde Söke pek çok varlıklı kişinin yaşadığı bir yermiş.
Sinema 2009 yılına kadar aktifmiş. Kapandıktan sonra belediye satın alıp kültür merkezi yapmak istemiş ama 2015 yılında o proje durmuş. Otel bölümü ise 2019-2020 yılına kadar açıkmış.
Binanın sağ tarafı sinema, sol tarafı otelmiş. Sinema makinesi Söke Kent Müzesi’nde
İstasyon Caddesi üzerinde meydana bakan köşe parselde yer alan 4 katlı yapının zemin katında, girişi köşeden alan, balkonu ve locaları ile 500 kişilik bir sinema salonu ve her iki cadde cephesi boyunca dışarıdan işleyen ticari birimler; diğer üç katında ise girişini İstasyon Caddesi’ne bakan yan cepheden alan ve birinci kattan başlayan 40 odalı bir otel bulunmaktaymış.
binanın yerinde eskiden Marsilya Otel adlı bir yapı olduğunu, o yanıp kül olunca sinema ve otelin yerine yapıldığını, binanın yıllardır kapalı olsa da çatasındaki bir nem sorunu dışında gayet sağlam kaldığını da kayıtlardan öğreniyorsunuz.

TARİHİ EFES SİNEMASI VE OTELİ BİNASI SÖKE’YE KAZANDIRILIYOR
Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel, belediye meclisini olağanüstü gündemle toplarken, belediye meclisi oy birliği ile aldığı kararla binanın kamulaştırılması için büyük adım atıyor.

Efes Sineması ve Oteli’nin kamulaştırılmasında kullanılacak 5 Milyon 300 Bin TL’lik bütçenin aktarılmasına yönelik tek gündem maddesi ile olağanüstü toplanan Söke Belediye Meclisi, Söke için oy birliği ile karar veriyor.

Efes Sineması binasının kamulaştırılması ile ilgili çalışmaların ve isteğin en az 30 yıldır gündemde olduğu görüşmekte..
Ve yıl 2023 oduğu da bir başkan şartlar gereği oturduğu koltukta bu rüyayı gerçekşeştirmenin peşine düşüyor ve 27 si
Tarih olarak geldiğinde yıl 2024 olduğunda Söke rüyasını o başkanla gerçekleştiriyor!
Teşekkürler sayın başkan, şimdi sıra eğitimli bir sanatçıyı, okullu olmuş, sinemayı tiyatroyu bilen bir sanatçıyı orayı idare etmek için atayın lütfen; Ben yıllarca devlette ve yerel yönetimlerde bürokrat olarak sanat kurumlarını idare etmeye kalkanların nasıl hüsranlar yarattıklarını gözlemledim. Siz bu hatayı tekrarlamıyın Başkanım, gelin o güzel akustik yapısı olan harika salonunuzu bir eğitimli sanatçıya emanet edin..
Sizi alkışlıyorum dr mustafa iberya arıkan!
Siz yapıyorsunuz ,onarıyorsunuz tarihi sanat ve turizim yapılarını, iktidar kapalı tutuyor, kuşadası ilçe kütüphanesi çok amaçlı tiyatro salonu gibi. Bazılarıda toplumu hiç umursamadan yıkıyor ve salonsuz bırakıyor chp li başkanlardan bazıları gibi.
Mutlaka kazanın başkan; Sizingibi gerçek hukuk dostu ve gerçek sanatı bilenler gerek topluma.
Sahte sanatseverlerden ve devamlı konser düşkünlerinden bıktık!!!

EMEKLİ DT GENEL MÜDÜRÜ RAHMİ DİLLİGİL