Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

Tarih Efes Sineması Gösterime Girdi

HÜSEYİN ASAR 

Söke, oldukça eskilere dayanan tarihi ile özel bir yerdir. Söke tarihinde önemli bir yeri olan yapılardan birisi de, Söke’lilerin anılarında yer edinmiş olan Efes Sineması’dır.

Bir süredir tarihi binaların restorasyonuna önem veren Söke Belediyesi, geçtiğimiz günlerde çalışmalarına yeni bir halka ekledi. 1950’li yıllarda yapılan ve Söke’nin kent hafızasında önemli bir yere sahip olan tarihi Efes Sineması ve Oteli Binasının Sinema Bölümü, Söke Belediyesi tarafından restore edilerek Kültür Merkezi’ne dönüştürüldü.
2022 yılında Söke Belediyesi tarafından belediyenin öz kaynaklarıyla kamulaştırılması yapılarak Söke’ye kazandırılan tarihi binanın sinema bölümünde restorasyon çalışmaları, Söke Belediyesi ekiplerince tamamlanarak halkın kullanımına sunuldu.

Kendine has mimarisi ile eşsiz bir yapı olan, aslına uygun şekilde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ile yenilenen Efes Sineması bundan böyle Efes Kültür Merkezi olarak Söke halkına hizmet verecek.
Konu ile ilgili olarak Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan, restorasyon ekibi ve bu ekibin başında bulunan Mimar Mine Şavkay’a teşekkür etti.
Söke Belediye Başkanı Dr. Mustafa İberya Arıkan konu ile ilgili olarak yaptığı konuşmasında;
“Söke’nin tarihinde ve özellikle 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın anılarında önemli yeri olan Efes Sinemasını yenileyerek Sökemize Kültür Merkezi olarak kazandırmanın onur ve gururunu yaşıyoruz.

Bu eserin kazandırılmasında emeği geçen Rahmetli Belediye Başkanımız Levent Tuncel’i saygıyla ve rahmetle anıyorum. Efes Kültür Merkezimiz Sökemize hayırlı olsun, burası bizim hayalimizdi, gerçek oldu” dedi.
Tarihe sahip çıkmak, yerel tarih araştırmalarına destek vermek, tarihimiz açısından önemli yapıları restore ederek gelecek kuşaklara aktarmak, yerel yönetimlerin asli görevleri arasındadır. Bu tür çalışmalara önem veren Söke Belediye Başkanı M. İberya Arıkan ve ekibine teşekkür ederiz. Çalışmalarının devamını bekleriz.

“Tarih; okuyana, kendi gözünün görme derecesine göre, yol gösteren bir kılavuzdur.” (J.J.Rousseau)

HÜSEYİN ASAR