Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

TÜVTÜRK SÖKE ARAÇ MUAYENE İSTASYONUNDA REZALET BİTMİYOR

TÜVTÜRK Söke araç muayene istasyonu bölgenin kâbusu oldu, şikayet almadığımız gün yok. Bölgede yoğun yağışa rağmen yetersiz eksik elemanla araç muayenesine devam edilmesiyle, araçlarının muayenesi için gelen vatandaşlar saatlerce sırada bekletildi. Muayene istasyonu araçları gün ve saatli muayeneye aldığı halde saatlerce, yoğun olumsuz iklim şartlarında insanların saatlerce bekletilmesi, paramızla eziyet ediliyor dedirtti.

Aylardır yapımı tamamlanmayan engelli rampası’da şikayetler sonucu yapılmış ancak standartlara uygun olmadığı için halen yenilenmeyi bekliyor.

2 İla 3 saat sıra bekleyen vatandaşların en doğal ihtiyaçlarını giderecekleri doğru dürüst bir tuvaletleri de olmadığı gibi mevcut olan tuvalet’de personelin bahanesiyle sürekli kapalı tutuluyor.

Yapılan şikayetlerde araç muayenesi yapan kişilerinde liyakatsız, tecrübesiz oldukları iddia edilmektedir. Örneğin aracın önemli yerlerini kontrol yerine sadece standart yerlerine bakılmakta, gerçekten arızalı olmadığı halde kontrol edilen bir sistemi iyice incelemeden arızalı damgası vurabiliyorlar. Steyşın bir arabada yatar koltuk arkaya doğru itildiğinde kilitleneceği halde kilitlemek yerine ağır kusur verilebiliniyor.

Liyakatsız bir kadroylo araç muayenesi yapan TÜRKTÜV Söke malesef aracı muayene edip, çözüm önermek yerine, sadece yüzeysel muayeneyle evrak doldurmaktan öteye gitmeyen bir çalışma yürütüldüğü iddia edilmektedir.

Halka açık bir araç muayene istasyonunda çekim yapmak yasaklanmış, peki neden?

TÜVTÜRK Söke muayene istasyonunda aracını muayene ettiren ismi bizde saklı vatandaş elinde belgeleriyle şöyle diyor; “Aracımın trafik muayenesi için randevu alarak Söke muayene istasyonuna aracımın muayenesi için gittim. Kapıdaki sıra dijital makinesinden sıra alarak, 1204.64 TL ücret ödeyerek saatlerce bekledikten sonra aracımın muayenesi sonuçlandı, aracımda ağır kusur olarak; çeki demirimin aşınmış olduğu, sürücü koltuğunda yırtılma olduğu, sinyal ve flaşörlerin yanmadığı belirtilerek muayenede tekrara bırakıldım. Muayene sonrası aracımı kontrol ettirdiğimde sinyal ve flaşörde herhangibir arıza olmadığını gördüm. Diğer ağır kusurları yaptırarak tekrar muayeneye girdim. Muayenede arka döşemem sadece kilitlenmediği için, çeki demiri ise ellerindeki şablona uygun olmadığı için muayene vizem yapılmadı, 20 yıldır bu çeki demirini kullanıyorum ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. Ellerindeki şablonun ölçülerini istediğimde biz ölçüden anlamayız, bu şablon geçerse vermeyiz cevabını aldım. Bu eleman benim paramla aracımı muayene ettiği halde çeki demirinin ölçülerini bana vermediği gibi, muayene sonrası vatandaşı aydınlatmıyorlar. İlk muayenede çeki demirinin topuz ölçüleri verilip, bu ölçüde olacak denseydi, muayene tekrarında o ölçülerde yaptırdığım çeki demiriyle gelir, tekrar muayene parası ödemeye mahküm edilmezdim. Bir emekli insanım neredeyse maaşımın yarısını 1992 model arabamın vize ücretine veriyorum. Sigortası tamiri eksoz muayenesi derken bu ay aç kalacağız. Ne diyelim, yazıklar olsun” dedi

Ergun Ok Haberi