Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

DEMOKRASİ VE EKONOMİ

DEĞERLİ OKURLARIMIZ; Video çekimlerimizin tamamını bölümler halinde Egeden Medya Haber Youtube kanalımızdan izleyip, paylaşabilirsiniz. Kanalımıza ücretsiz abone olmayı ihmal etmeyin.

11.Mart 2023 tarihinde İzmir Karşıyaka Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi konferans salonunda, Demokrasi ve Ekonomi üzerine yapılan söyleşide duygulu anlar yaşandı.

Karşıyaka Belediyesinin düzenlediği söyleşiye, 1978 – 1979 Dönemi Gençlik ve Spor Bakanı, 1989 – 1994 Dönemi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ekonomist, Av. Yüksel Çakmur konuşmacı olarak katıldı.

81 Yaşında olan Çakmur, hatipliği, 12 Eylül öncesi ve sonrası gelişimin yanısıra yaşanmışlıklarını anlatırken, dün’e ve güncele olan hakimiyetiyle hayranlık uyandırdı.

Dünden bu güne gelişen ekonomi üzerinde oynanan oyunlar, toplum değerleriyle yok edilmeye çalışılan ülke kaynaklarına kadar net, yalın söyleşi adeta bir ders niteliğinde geçti.

Genelde belli yaşın üstünde katılımcının yer aldığı söyleşide, eski dostların yeniden biraraya gelip, anı tazelemeleride duygulu anları getirdi.

Özellikle 12 Eylül döneminde, Uğur Mumcu ile aralarında geçen diyaloğunu anlatırken göz yaşlarına zor hakim olan Çakmur, tutukluluk günlerinde yaşadığı bilinmeyenleri anlatımıyla da ayrıca ilgi uyandırdı.

Söyleşinin düzenlenmesini sağlayan İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı Feyyaz Sungur, Organize komitesinde bulunan Mehmet Arısoy ve yönetim kadrosu, titizlikle hazırlanan bu söyleşinin yapılacak seçimler öncesinde bir öngörü yolu açmak amaçlı, önemli bir çalışma olduğunu açıklamışlardır.

Bakan çakmur, yılların aralığından gelen (Ben dahil) dostlarını söyleşide görmesiyle oldukça duygulanıp, dostlarına sarılarak özlem giderdi.

Söyleşiye özel davetli katılan, Kuşadası Kent Konseyi Güngörmüşler Meclis Başkanı Serap Başel, aynı söyleşiyi Kuşadasında da yapması için Bakan Çakmur’dan söz alması’da, beğeniyle izlenen bu söyleşinin tekrarlarının yapılacağı sinyalini verdi.

Ekrem Örsoğlu Özel Haber/İzmir