Bu makaleyi dinlemek için tıklayınız.

EKONOMİ TIKIRINDA


Rahmetli Timur Selçuk ne güzel söylemiş “Ekonomi tıkırında” şarkısında.

“Ekonomi tıkırında
Kriz var kriz var Bunalım var Ekonomi tıkırında
Demek ki ne yapmalı
Paradan at bir sıfır
Artsın öyle fiyatlar
İşçi fazla at gitsin
Ekonomi tıkırında
Kriz var kriz var Bunalım var
Ekonomi tıkırında
İşsizlik pahalılık
Konjonktür enflasyon
Kriz var kriz var Bunalım var
Ekonomi tıkırında
Aman kimse sormasın
Kim kazandı bu işten
Şşşt Aman kimse duymasın
Ekonomi tıkırında
Oyna vatandaş oyna
Ekonomi tıkırında
Kriz var kriz var Bunalım var.”

Pazar günü seçim var. Durum değişmezse bizi kötü ekonomik koşullar bekliyor.
Bankalar kriz sinyallerini bazı sınırlamalar getirerek daha şimdiden verdi. Hem döviz, hem de faiz fırlayacak, döviz fiyatları başını alıp gidecek, borsa çakılacak, gecelik faizlerle geri döneceğiz. Döviz arttığında enflasyon zıplayacak. Gerçek enflasyon yüzde 100’ün üzerine çıkacak. Yani bugün ne alıyorsanız fiyatı iki katına çıkacak.
Alım gücü yok oldu, insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Kredi çekenler geri ödeyemiyor. Esnaf kepenk indiriyor, şirketler iflas ediyor. Devlerin kasası boşalmış, merkez bankası bile eksi bakiyede. Ama olan her zamanki gibi yine garip vatandaşa olacak.
Hadi dışarıdan bakalım, Dünya bile küresel krizin içinde, ülkemiz ekonomik olarak dara düşmüş bir ülke durumunda, eski güzel günler yok artık. Halk yoksullaşıyor, alım gücü azalıyor. Artık istikrar sürmüyor, sürmeyecek ve sizi Erdoğan bile kurtaramayacak. Artık devlet bitti, şimdi milletin malını zenginler ve global sermaye yağmalamaya başlayacak.
Enflasyon demişken; enflasyonu düşük açıklamaya devam ederek işçiyi, memuru, emekliyi perişan edecekler. Asgari ücretle çalışanlar daha da yoksullaşacak, insanların gelecek umutları kırılacak. İşsizlik rekorlar kıracak, ucuz işçi Suriyeliler yüzünden binlerce kişi işsiz kalacak. Çalışanlarda ne zaman işten atılacağım korkusu başlayacak, antidepresan alanlar çoğalacak.
Bütün bunları Akp Liderini tekrar seçtiğinizde acı şekilde göreceksiniz. Azalan gelir, artan işsizlik, bozulan gelir dağılımı ile emekliler çocuklarının eline, çocukları emeklilerin eline bakacak. İlaç bulunmayacak, dengesiz beslenme hastalıkları artacak. Esnaf malına zam yapacak ama kimse alamayacak. Çöp toplayanların bile işleri azalacak. Artık işsiz kalanların önemli bir kısmı çöp toplamaya başlayacak, ama bulamayacak.
Terörist Hizbullah meclise girdi, kadın adayın fotoğrafını karartan Yeniden Refah meclise girdi. Artık kadınların özgürlükleri üzerinde oyunlar oynanacak, kadının adı bile olmayacak, kazanımlar yok edilecek insanlar birbirine iyice düşman edilecek.
Çözüm net, ikinci turda Kılıçdaroğlu.
İkinci türü Kemal Kılıçdaroğlu kazanır mı? Kazanırsa düzelir mi? Hemen düzelmez, ama en azından düzelme umudu var. Mevcut yönetimle artık umut yok. Umut yoksa hiç bir şey yok. Erdoğan tekrar seçilirse neler olacağı, nereye doğru gittiğimiz şimdiye kadar yapılanlardan belli. Görünen köy kılavuz istemez. Kısacası ya Erdoğan ile karanlık günlere devam edeceğiz, ya da aydınlık günlere merhaba diyeceğiz.

Her türlü hileye, devletin tüm olanaklarına rağmen birinci turda kazanmasını engelledik. Sıra ikinci turda diktatörlüğü sandığa gömüp, demokrasiye geçişin önünü açacağız, birlikteyiz ve kazanacağız.
“Hata, ondan birşey öğrenirsek başarı olur.” (Malcolm Forbes)

HÜSEYİN ASAR